Францисканський Орден Світських (ФОС)

                                      

StFrancis_part Хто ці люди? Чим вони займаються? Де живуть?

Найбільш оригінальною постаттю в історії Католицької Церкви є св. Франциск Ассізький (1182-1226 рр.). Протягом останніх восьми століть він постійно пробуджує велику зацікавленість людей Євангелієм та заохочує до наслідування Ісуса Христа: вбогого, смиренного, покірного, лагідного й постійно радісного в любові.

Франциск, як кожна молода людина, шукав сенс життя. Він знайшов таємницю справжньої свободи, радості та щастя, коли цілком довірився Богові та пішов за Його голосом. Спосіб життя св. Франциска та його товаришів завжди пробуджував і продовжує пробуджувати в багатьох людях прагнення досконалості за прикладом Христа й перших християн.

Люди, захоплені цією неповторною постаттю, об’єднуються у спільноти, які переймають досвід євангельського життя від послідовників св. Франциска.

Заснування францисканських спільнот світських почалось у ХІІІ ст. Особливий спосіб життя св. Франциска за Євангелієм дав початок великому  руху віднови Церкви, що охопив також і тих, хто не міг вступити до Першого (чоловічого) чи Другого (жіночого) Ордену. Цей рух світських увійшов в історію під назвою Третього Ордену (Терціарії), який тепер називається Францисканським Орденом Світських або Францисканською Сім’єю Світських (стара назва – Брати і Сестри Покаяння).

Св. Франциск і його товариші допомагали людям усвідомити те, що не обов’язково перебувати за мурами монастиря для того, щоб осягнути досконалість християнського життя. Адже святими можуть стати також і світські особи – в родинному житті та виконанні своїх професійних обов’язків.

Тома Челанський, перший біограф св. Франциска (ХІІІ ст.) так писав про початок францисканського руху: «Багато людей: вельможні й прості, духовні й світські, що їх торкнувся Божий подих, почали горнутися до св. Франциска, тому що прагнули жити під його духовним керівництвом. Він, мов ріка, сповнена небесної благодаті, зрошував усіх їх дощем благодатей, а ґрунт їхніх сердець оздоблював квітами чеснот. На його заклик люди обох статей крокують до спасіння за його взірцем, статутом і вченням. Для всіх він дав правило життя й показав шлях спасіння, що відповідає кожному стану»
(1Чел 37).

У цьому Статуті життя Світських Францисканців святий отець Франциск зобов’язував до публічного сповідування віри, послуху Церкві. Він забороняв носити зброю, закликав відмовитись від будь-яких форм насильства, а також – до вірного виконання своїх обов’язків. Він ще вимагав турбуватися про лагідність, чистоту серця та жертовність духа в служінні бідним.

Св. Франциск, який, хоч і віддалений у часі, завжди близький сучасній людині своїми цінностями, тому що вони актуальні і не минають, так само, як актуальним й вічним є Євангеліє.

Хто ми?

Ми належимо до громадського об’єднання Римо-Католицької Церкви та живемо францисканською духовністю у спільнотах під духовним керівництвом священиків Першого Францисканського Ордену. Після ІІ Ватиканського Собору, який звернув особливу увагу на присутність та свідоцтва світських католиків у будь-якому середовищі, ІІІ Орден відновився. У 1978  р. Папа Павло VІ затвердив терціарський Устав, а у 1990 р. Папа Йоан Павло ІІ – нові Конституції, згідно з якими всі католики – діти, молодь і дорослі – можуть, йдучи за Божим покликанням, впроваджувати Євангеліє у життя, приймаючи духовність Францисканського Ордену Світських.

Ми займаємось апостольсько-євангелізаційною діяльністю з метою досягнення християнської досконалості. Як світські католики – чоловіки і жінки, люди різних станів та різного фаху – ми прагнемо формувати своє щоденне життя на основі дуже простих і зрозумілих євангельських порад. Наші братські спільноти розповсюджені в усьому світі. На сьогодні нас – близько 450 тисяч.

Протягом минулих 800 років цим шляхом, що був відкритий св. Франциском Ассізьким, пройшли сотні тисяч людей, серед них – король Франції св. Людовік ІХ, св. Єлисавета, дочка угорського короля, папа Лев ХІІІ, папа Бенедикт XV, Христофор Колумб, Томас Бекон та інші.

В Україні перші спільноти світських Францисканців з’явилися вже в XIV ст. Такий спосіб життя у євангельському братерстві завжди захоплював народ нашого краю. Жорстоке переслідування Церкви після Жовтневого перевороту не могло знищити в серцях людей того чарівного шляху до нашого Отця Небесного, який був нам вказаний св. Франциском.

Зараз в Україні нас – близько 1100 осіб. Ми об’єднуємось приблизно у 50-ти спільнотах римо-католицьких парафій. Серед нас – люди різного соціального походження, різної освіти, різних професій. Ми дуже радіємо з того, що до нашого Ордену все частіше вступають молоді люди. Відповідаючи на потреби сучасного суспільства, Орден створив Францисканську Школу Євангелізації, яка служить відновленню парафій та місцевих спільнот ФОС.

Чого ми прагнемо?

Інтенсивно працюючи над собою, ми прагнемо, як св. Франциск, створити в собі серце дитини в очах Бога, серце матері в очах ближніх і серце суворого судді в своїх очах. Хочемо мислити, відчувати, говорити, молитися й діяти, як це робив Ісус Христос. Таким чином, ми хочемо досягти ідеалу християнської зрілості, яка проявляється в тому, щоб не думати і не  казати нічого поганого про свого ближнього. С тієї самої причини ми прагнемо, щоб наша спільнота була чимось більшим, аніж групою чи організацією людей, котрі разом зустрічаються. Особливо піклуємося про родинну атмосферу наших зустрічей, підтримку один одного у важких життєвих випробуваннях (наприклад, втрата праці, хвороба, операція, смерть близьких осіб тощо).

Ось основні риси нашої духовності та життя:

 • життя згідно з Євангелієм (Ісус Христос – ось Натхнення й Центр нашого життя. Світський францисканець своїм життям та словом свідчить про Христа й шукає Його в братах, Св. Письмі, Церкві, а особливо в Св. Літургії);
 • життя в повній єдності з Церквою – з Папою та Єпископами (ми хочемо бути опорою Церкви і завжди підтримувати її пастирів);
 • життя в братерстві (спільнота – це місце, де цей євангельський ідеал стає реальністю завдяки молитві та постійному наверненню кожного з нас. Ми намагаємось з родинною повагою та ввічливістю ставитись один до одного, допомагати один одному та спільно вирішувати життєві проблеми);
 • життя з апостольським запалом (в пошуках світла й сили Святого Духа ми намагаємось особисто та разом з членами місцевої спільноти ФОС проповідувати Євангеліє та виконувати всі доручені нам завдання. Вітаючи один одного словами: «Мир та добро!», ми хочемо бути миротворцями в своїх родинах та своєму оточення, тому у відповідь говоримо: «Завжди і всюди!»);
 • служіння бідним,  піклування хворими, самотніми й тими, хто чекає на допомогу (це характерна риса нашої діяльності);
 • радісне прославлення Бога-Творця в усіх ділах рук Його (захоплюючись природою, ми співпрацюємо з екологічним рухом).

Чим ми займаємося?

Ми охоче молимось у спільнотах і ділимося нашим духовним досвідом та розумінням Слова Божого. Ми прагнемо бути збагаченими різноманітними дарами Святого Духа, щоб ще краще служити один одному.

Не руйнуючи неповторності жодної особи, ми намагаємося разом виконувати апостольське завдання. Ми також пробуджуємо у кожній людині свідомість того, що вона на шляху до Неба не сама і що вона потрібна іншим.

Підтримуючи зв’язок з іншими місцевими спільнотами ФОС, ми йдемо до всіх, як слуги й брати, розпізнаючи в кожній людині образ і подобу Божу. Ми чуйні до тих, хто скривджений життям, відкинутий, зранений, хто бореться з труднощами, страждає від родинних проблем, залишається сам на сам з важкими життєвими ситуаціями.

Стовпи, на яких спирається наше життя, – це молитва, Біблія, Церква і дух братерства. За прикладом перших християн ми регулярно збираємось у визначений час, щоб пережити і пізнати Бога Живого у спільноті братів і сестер. Ми слухаємо Слово Боже, яке для нас є світлом життя, Божою мудрістю та силою, а також джерелом справжнього визволення. Особливе значення ми надаємо участі в Св. Мессі (обов’язково – зі Св. Причастям) та молитві адорації (поклоніння) Ісуса Христа, присутнього у Святих Дарах. Особливістю, притаманною нашому Ордену, є приватні та спільні роздумування про Страсті Христові (протягом усього року). В цьому духовному вогнищі здійснюється наше внутрішнє очищення та особисте навернення до Бога та ближніх.

Ми відчуваємо себе відповідальними за відновлення життя парафії та всієї Церкви за прикладом св. Франциска, котрий у храмі Св. Даміана (біля Ассізі) почув слова, які Христос промовив до нього з Розп’яття: «Франциску, йди та відбудуй Мою Церкву, що руйнується!» Тому ми завжди підлеглі та слухняні душпастирям.

Як ми об’єднуємося?

Францисканська Родина Світських не могла б бути середовищем духовного зростання у спільноті без зовнішньої структури, необхідної для плідного функціонування. Кожна братська спільнота має свою Раду, яка обирається на три роки.

Францисканський Орден Світських охоплює спільноти на різних рівнях (місцеві, регіональні, державні, міжнародні). Духовну опіку на різних ступенях здійснюють священики з Першого Францисканського Ордену або (у деяких місцевих спільнотах) – делеговані дієцезіальні священики .

Прийняття світських осіб до францисканської спільноти відбувається в три етапи:

 • постулат – це етап підготування до періоду формації; він необхідний для знайомства з францисканською духовністю, розпізнавання покликання, а також взаємного ознайомлення спільноти та кандидата;
 • новіціат – період випробування (принаймні протягом року), який має на меті визрівання покликання, спроби євангельського життя у спільноті та кращого ознайомлення з Орденом;
 • складання річних та довічних обітниць євангельського життя.

Кожна місцева спільнота зазвичай зустрічається щомісяця. Для більш інтенсивного духовного зростання й служіння Церкві та суспільству в місцевих спільнотах можуть організовуватись малі групи (наприклад, біблійне коло, літургійна, молитовна, харитативна, видавнича групи, тощо).

Хто може до нас приєднатись?

Є багато віруючих – чоловіків та жінок, одружених та самотніх – котрі хотіли б бути більш корисними для Церкви та суспільства й мають можливість віддати часточку свого  часу для служби Богові й ближнім, залишаючись світською людиною, живучи у своїй родині та виконуючи свої професійні обов’язки.

Знак, що дає розпізнати те, що Бог тебе також кличе до нашої великої францисканської родини, і це прагнення інтенсивного переживання Євангелія, а також бажання бути знаряддям добра і миру в світі в дусі св. Франциска.

Отже, якщо ти хочеш мати нових братів і сестер у Христі, приєднайся до нашої Родини! Ті, хто бажає більше дізнатися про св. Франциска Ассізького та Францисканський Орден Світських, може звертатися до настоятеля парафії за адресою:

49077, Дніпро, вул. Старокозацька, 24/1А, тел.: (0562) 44-11-30

або до сестри старшої місцевої спільноти ФОС по телефону: 050-421-09-52

Францисканський Орден Світських (ФОС)

Францисканський Орден Світських (ФОС) має 800-річну історію та разом з Першим (чоловічим), Другим (жіночим) та Третім Орденом Регулярним (ТОР) входить до багаточисленної Францисканської Родини, розповсюдженої по всьому світу. Він заснований святим Франциском з Ассизі як відповідь на прагнення багатьох людей іти за Ісусом за прикладом святого Франциска не за мурами монастиря, а у своєму світському стані. Раніше Орден мав назву Терціярський або Третій Францисканський Орден. Сьогодні носить назву Францисканський Орден Світських (ФОС).

У своєму служінні ФОС керується Регулою, Генеральною Конституцією, Ритуалом та документами Католицької Церкви.

Національна спільнота ФОС в Україні входить до складу Міжнародної спільноти і в межах України складається з 5 Регіональних спільнот, до яких входять 51 місцева спільнота. Місцеві спільноти ФОС закладаються здебільшого при парафіях, де служать брати-францисканці Першого Францисканського Ордену або ТОР. При інших парафіях місцеві спільноти ФОС закладаються зі згоди єпископа дієцезій, до яких належать ці парафії. Духовну опіку Ордена здійснює Перший Францисканський Орден або ТОР.

Місцева спільнота францисканців світських «Придніпров’я»  є одніїю з первинних клітинок Національної спільноти Францисканського Ордену Світських в Україні і належить до Південно-Східної Регіональної спільноти. До складу спільноти входять францисканці світські з м. Дніпро та м. Новомосковська.

Заснування місцевої спільноти «Придніпров’я» в парафії Святого Йосипа м. Дніпро канонічно затверджене Декретом Віце-Провінціала Віце-Провінції України Братів Менших Капуцинів о. Блажея Суски OFM Cap. Духовну асистенцію спільноти здійснює брат Казімєж Гузік,OFM Cap.

Визначальною ознакою приналежності до ФОС є зобов’язання жити за Євангелієм францисканською духовністю у своєму світському стані через складання обітниці євангелічного життя. Спільнота «Придніпров’я» нараховує 13 членів, які склали довічні Обітниці євангельського життя та 1 особу, що розпочала формацію у постулаті. Для оживлення життя спільноти відповідно до вимог Генеральної Конституції ФОС обрана Рада у складі 5 осіб.

Приналежність до Ордену особливим чином зобов’язує його членів до глибшого пізнання Ісуса Христа і духовності святого Франциска, усвідомлення сутності францисканського способу життя, тобто, до формування францисканської духовності через постійну і безперервну формацію.

Постійна формація членів спільноти здійснюється:

а) під час зустрічей спільноти:

 • щотижнева францисканська Євхаристія та молитва прослави (понеділок о 19:00);
 • щотижнева францисканська зустріч (біблійні, молитовні, формаційні та святкові зустрічі) – кожний четвер;
 • щомісячні зустрічі, або Капітули (кожна перша неділя місяця) всієї спільноти.

б) завдяки участі у Францисканській Школі Євангелізації.

Члени спільноти «Придніпров’я», більшість з яких є учнями, випускниками або слугами Ісуса на Францисканській Школі Євангелізації (ФШЄ), співдіють з місіонерками Любові спільноти смт. Старий Остропіль в організації та проведенні скликань ФШЄ у м. Дніпро. 9 з 12 членів спільноти «Придніпров’я» з вічними Обітницями закінчили трьохрічний курс навчання в ФШЄ, 5 із них є слугами Ісуса на школі. Інші члени спільноти також приймають участь у проведенні скликань школи.

Таким чином здійснюється постійна формація самої спільноти.

Слуги Ісуса періодично виїжджають також на служіння на скликаннях ФШЄ до Старого Острополя та до Криму, в с. Рибаче.

в ) через спільну участь у Божих справах, спільну працю та святкування. Оскільки життя у братерській спільноті визначено Генеральною Конституцією ФОС, як суть євангелічного життя, однією з форм постійної формації у «Придніпров’ї» є, крім зустрічей,спільна участь у Божих справах, спільна праця та святкування.

Члени спільноти разом зі всіма парафіянами РКЦ Святого Йосипа у м. Дніпро допомагали своєю працею та коштами у відбудові храму у м. Дніпро та у будівництві храму в м. Новомосковську.

На запрошення персональної спільноти с. Старий Острополь місцева спільнота «Придніпров’я» прийняла з вдячністю під свою опіку Дім Марії у Новомосковську, де разом можуть молитися і працювати на славу Божу. Тепер це – Божа справа,що розпочалася з благословення Єпископа Харківсько-Запорізької Дієцезіі о. Яна.

Свідоцтвом братерських відносин є спільні святкування францисканських свят та важливих подій особистого життя членів спільноти: прийняття Таїнств Першого Причастя, Першої Сповіді, Шлюбу, Хрещення, прийняття до постулату та новіціату, складання Обітниць Євангельського життя. Збираємося на агапу з приводу святкування днів Святої Єлизавети, переходу Святого Франциска (Транзитус). Також разом святкуємо дні народження членів спільноти. Ці святкування допомагають створювати родинну атмосферу і сприяють зміцненню відносин дружби та братерства між нами.

г) шляхом спільного та особистого опрацювання релігійної літератури, опрацювання енциклік та промов Святого Отця, читання католицької (в тому числі, францисканської) періодики: «Католицький вісник», «Слово між нами», «Францисканський вісник», спільного розважання над опрацьованими джерелами.

Памятаючи повагу та любов св. Франциска до Євхаристії, в якій він переживав всі таємниці життя Христа (Рег.8), свята Євхаристія є центром життя спільноти «Придніпров’я».

Члени спільноти постійно приймають активну та свідому участь у богослужіннях в парафії, у Таїнствах Хрещення, Миропомазання, Шлюбу та Єлеопомазання, таким чином перебуваючи в цілковитій єдності з Католицькою Церквою, як послідовники святого Франциска.

Францисканці світські нашої спільноти приймали участь разом з іншими парафіянами та священиками в боротьбі за повернення храму святого Йосипа. Пізніше, як і інші, чергували у храмі, допомагали в очищенні його від сміття, виходили на суботники. В міру можливостей кожного допомагали у відбудові – молитвою, працею, коштами.

Спільнота «Придніпров’я» є частинкою парафії , тому всі події парафії є також і їх справою. На францисканські свята та під час інших святкових подій у храмі францисканці готують дари, прибирають у храмі, готують вівтар на Свято Тіла і Крові Христової, готують Хресну дорогу у Великий Піст, готують та ставлять Транзитус у день Переходу Святого Франциска та інше.

Усвідомлюючи братерство як основу францисканської харизми, Рада намагалась оживлювати дух братерства як серед членів спільноти, так і на рівні спілкування з іншими францисканськими спільнотами світських:

Спільнота ФОС «Придніпров’я» підтримує постійні та міцні братерські стосунки з персональною спільнотою ФОС с. Старий Острополь. Так , 4 члени персональної спільноти, що тимчасово проживають у м. Новомосковську та м. Дніпро, приймають активну участь у житті спільноти «Придніпров’я». Як і члени спільноти, вони приходять на зустрічі, разом ми ділимося словом Божим, разом молимося, разом готуємося до свят, разом працюємо у справах Бога – Отця та разом відпочиваємо.

Завдяки участі у проведенні скликань ФШЄ у Дніпрі, Криму (с. Рибачому) зміцнюються братерські особисті взаємостосунки з членами місцевих спільнот, що проживають у Кривомі Розі, м. Симферополі, м. Артемівську , м. Миколаєві, м. Херсоні.

Спільна праця на ниві ФШЄ сприяє підтриманню тісних та постійних стосунків з місіонерками Любові м. Словянську, м. Севастополь.

У постійній співдружності з спільнотою ФОС м. Кривого Рогу спільнота «Придніпров’я» перебуває з моменту створення криворізької спільноти, як канонічної. Практикуємо як спільну участь у скликаннях ФШЄ, так і міжспільнотні зустрічі. З приводу важливих подій спільноти виїжджаємо до Кривого Рогу. Сестри і брати Криворізької спільноти – часті гості у нас в спільноті та в Домі Марії в Новомосковську. Такі зустрічі відбуваються в радісній дружній атмосфері спільної молитви, праці та святкування, і тому сприяють розвитку нашого францисканського покликання.

Участь у виборчих структурах ІІІ Францисканського Ордену.

Дві сестри з нашої спільноти обрані до Регіональної Ради Південно-Східного Регіону ФОС України. Два члени спільноти мають служіння як члени Національної Ради ФОС в Україні. Духовний асистент спільноти брат Володимир Процько ОFM Cap.

Якщо ти зацікавився життям нашої спільноти і прагнеш краще пізнати духовність святого Франциска з Ассизі, запрошуємо тебе на зустрічі спільноти, які відбуваються в кожний четвер о 19 годині за адресою : м. Дніпро, вул. Старокозацька,24\ 1А або дзвони по телефону:

(0562) 44-11-30 – настоятель парафії брат Марк Лісовські OFM Cap

050-421-09-52- с. Наталія – Старша місцевої спільноти «Придніпров’я»