Як провести Святвечір

Адвент – час радісного очікування приходу Господа Ісуса Христа – завершується Вігілійною вечерею, яка в народі називається Святвечором. Ця вечеря водночас розпочинає святкування Різдва Христового.

Приготування

  1. Кімната, в якій відбуватиметься вечеря, повинна бути прибрана і святково прикрашена. На Святвечір вже повинна бути встановлена і прикрашена ялинка.
  2. Стіл накривається білою скатертиною. У деяких місцевостях існує звичай класти під скатертину трохи сіна на згадку про народження Ісуса у вифлеємській стайні.
  3. На стіл ставиться традиційна кутя і 12 пісних страв.
  4. На стіл кладеться Святе Письмо, ставиться тарілка з оплатками.
  5. На столі не повинно бути алкогольних напоїв.
  6. За столом завжди залишається одне місце на знак того, що родина пам’ятає про ближніх: самотніх, бідних, бездомних, подорожніх, тих, хто перебуває далеко від дому і, можливо, постукає у двері. Прекрасний вияв християнської любові – запрошення на Святвечір когось самотнього, бідного, або того, не має змоги приготувати собі вечерю.
  7. Важливо закінчити усілякі приготування раніше, не відтягуючи цієї справи до останньої хвилини.
  8. Коли на небі з’являється перша зірка – символ вифлеємської зорі – родина збирається за столом.

ПЕРЕБІГ ВІГІЛІЙНОЇ ВЕЧЕРІ

  1. Спів колядки:

НОВА РАДІСТЬ СТАЛА

Нова радість стала, / яка не бувала: / над вертепом зірка ясна / весь світ осіяла.

Де Христос родився, / з Діви воплотився, / як людина пеленами / убого повився.

Пастирі з ягнятком / перед тим Дитятком / на коліна припадають, / Христа Бога прославляють.

Ангели співають, / честь Йому складають. / І на небі, і на землі / мир проповідають.

Давид виграває, / в гуслі ударяє, / мелодійно й гармонійно / Бога вихваляє.

І ми теж заспіваймо, / Христа величаймо, / Сина Діви Пресвятої / щиро всі благаймо.

В мирі вік прожити, / Тобі угодити / і з Тобою в Царстві Твоїм / на вік віків жити.

2. Вступ до Євангелія (робить голова родини):
Дорогі! Сьогодні ми святкуємо Вечір Різдва Христового. Бог так полюбив світ, що послав Свого Єдинородного Сина, щоб цей світ спасти. Син Божий у своїй незбагненій любові став людиною, жив і зростав в людській родині, щоб ми змогли увійти в Божу родину.
Сьогодні Ісус приходить до нас. Син Божий приходить у слові Євангелія, адже Він сам – Боже Слово, яке стало Тілом ради нашого спасіння. Послухаємо це слово, щоб Ісус народився в нас.

3. Читання фрагменту Євангелія (Лк 2, 1-12):
Тими днями вийшов наказ від кесаря Августа переписати всю землю. Перепис цей, перший, відбувся, коли Сирією правив Киріній. І йшли всі записатися, кожний у своє місто. Пішов також і Йосиф з Галилеї, з міста Назарету в Юдею, в місто Давида, що зветься Вифлеем, бо він походив з дому й роду Давида, щоб записатися з Марією, зарученою своєю, що була вагітна. І от коли вони були там, настав їй час родити, і вона породила свого сина первородного, сповила його та поклала в ясла, бо не було їм місця в заїзді.
Були ж у тій стороні пастухи, що перебували в чистім полі та вночі стояли на сторожі коло своїх отар. Аж ось ангел Господній їм з’явився і слава Господня їх осяяла й великий страх огорнув їх. Ангел же сказав їм: “Не бійтесь, бо я звіщаю вам велику радість, що буде радістю всього народу: Сьогодні народився вам у місті Давидовім Спаситель, він же Христос Господь. І ось вам знак: Ви знайдете дитя сповите, що лежатиме в яслах.”

4. Молитва голови родини:
Добрий Боже, Ти так нас полюбив, що віддав Свого Сина заради нашого спасіння. Сьогодні Ти обдаровуєш нас і увесь світ радістю Його пришестя. Дякуємо Тобі, Боже, за те, що Ти завжди був у житті нішої родини, за всі благодаті, які ми отримали (можна перерахувати конкретні справи, за які висловлюється подяка).
Просимо Тебе, наш Небесний Отче, про мир на всій землі, щоб люди зрозуміли, що ми всі – одна велика родина і кожен з нас покликаний любити свого ближнього. Віддаємо Тобі, Боже, нашу країну, наше місто (село), нашу родину, друзів і знайомих, нехай і в нашому, і в їхньому житті запанують радість, мир і злагода.
Просимо Тебе, Боже, за всіх, хто зараз найбільше страждає, за всіх бідних, хворих, за всіх сиріт, самотніх, покинутих, за тих, хто в цей вечір не має їжі, за тих, хто зустрічає свято, не маючи даху над головою – візьми їх під свою опіку, допоможи їм в їхніх потребах, щоб вони пізнали Твою любов і свідчили про неї іншим.
Пам’ятай, Боже, про всіх, хто перебуває в дорозі, хто зустрічає цю святу ніч далеко від рідного дому – охороняй їх на їхніх шляхах, щоб вони щасливо повернулися до своїх родин.
Відпусти всі провини нашим померлим (можна назвати імена) і обдаруй їх вічною радістю у Твоєму Царстві.

Вчини, Боже, щоб ми, осяяні славою Твого Єдинородного Сина і нашого Спасителя, в нашому щоденному житті керувалися Твоїми
заповідями. Нехай в житті кожного з нас здійснюється Твоя свята
воля. Через Христа, Господа нашого.
Усі присутні відповідають: „Амінь“.

5. Спільна молитва.
Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться Ім’я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні, і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим. І не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Амінь.
Радуйся, Маріє, Благодаті повна! Господь з Тобою! Благословенна Ти між жінками й благословенний плід лона Твого, Ісус. Свята Маріє, Мати Божа, молись за нас, грішних, нині і в годину смерті нашої. Амінь.

6. Побажання голови родини всім її членам (дружині, дітям, тощо) й іншим присутнім.

7. Ламання оплатка.
Ця традиція походить від перших християн, учнів Ісуса. Виконуючи заповідь свого Вчителя, який “взяв хліб … поламав” і наказав чинити це на Його спомин (Мк 14, 22; Лк 22, 19), вони збиралися на ламання хліба (Ді 2, 46; 20, 7. 10). Хліб – це те, без чого немає життя, і ділячись оплатком, члени родини ніби обіцяють одне одному ділити між собою все (достаток і нестачі, горе і радість), з чим доведеться зустрітися на шляху життя; не зважаючи ні на що не залишати одне одного.


Спочатку голова родини, батько, ділиться оплатком з дружиною – матір’ю родини. Вони стають один навпроти одного, тримаючи оплаток в одній руці, а вільною рукою відламують шматок: чоловік – від оплатка дружини, дружина – від оплатка чоловіка і споживають. Так само батько ділиться оплатком з іншими членами родини, а вони всі діляться оплатком між собою, висловлюючи одне одному побажання.

8. Благословення їжі головою родини:
Боже, дякуємо Тобі за Твою любов і батьківську турботу про нас, просимо поблагослови цю їжу, якою Ти у своїй доброті обдарував нас в цей Святий Вечір.
Поблагослови цю кутю – нехай її солодкість завжди нагадує нам про солодкість перебування з Тобою. Навчи нас ділитися з ближніми хлібом і всім тим, що ми отримуємо від Тебе. Через Христа, Господа
нашого.
Усі присутні відповідають: „Амінь“

9. Подяка голови родини за їжу:
Боже, дякуємо Тобі за їжу, яку Ти дав нам у цей Святий Вечір. Просимо Тебе, наш Небесний Отче, завжди піклуйся про нас і вчини, щоб ми ніколи не забували про Твою доброту і в усіх наших справах покладалися на Тебе. Через Христа, Господа нашого.
Усі присутні відповідають: „Амінь“.

10. Спільний спів колядок:

В ВИФЛЕЄМІ ДНЕСЬ МАРІЯ

В Вифлеємі днесь Марія Пречиста / породила у вертепі нам Христа.
Пр.: Слава во вишніх Богу, / Слава во вишніх Богу, / І мир всім на землі (2р).
Ангел з неба пастирям ся являє, / і веселу цю новину звіщає!
Прибігають до вертепу пастухи / і з собою в жертву вже несуть дари.
До Дитинки любої вклоняються / і покірно перед Ним схиляються.
А за зіркою зі сходу йдуть царі, / три преславні, та розумні звіздарі.
По дорозі до Ірода вступають, / „Де Месія народився?“ – питають.
Книжники і вчені їм розповіли, / щоб Месію в Вифлеємі шукали.
Йдуть царі, Христа знаходять в печері, / між бидляти, в бідних яслах на сіні.
Там Христа знайшли та поклін віддали, / золото, ладан та миро принесли.
Ми також Христу поклін свій віддаймо / і разом з небесним хором співаймо.